środa 23 Wrz 2020

Muzeum Regionalne PTTK

Muzeum Regionalne PTTK liczy już z górą 100 lat. Powstało 6 listopada 1911 r. Mieści się ono w dwóch salach zabytkowej kamienicy przy rynku zwanej "Batorówką" (jak głosi legenda - kiedyś odwiedził ją Stefan Batory).

IMG 1054

Wśród eksponatów do najcenniejszych należy bardzo dobrze zachowany miecz z przełomu XIII i XIV wieku, zwany "katowskim", choć nie mający cech akurat tego typu broni. Owa, mierząca prawie 125 cm, broń opatrzona jest m.in. w znak w kształcie rozwidlonego krzyża. To jeden z nielicznych w polskich zbiorach przykład tego typu oręża, który nie jest zabytkiem archeologicznym. Nie został bowiem "wygrzebany" z ziemi, tylko cały czas istniał w świadomości tutejszego społeczeństwa, miedzy innymi przez dziesiątki lat wisząc w sali nieistniejącego już ratusza, a potem w magistracie, gdzie towarzyszył obradom rajców miejskich. Według legendy za jego pomocą ścięto dwóch gwarków, którzy chcąc okraść kościół Najświętszej Maryii Panny (część rozebranego w pocz. XIX w. kompleksu klasztornego Augustianów) podkopali się pod jego mury, czyniąc tym wielką szkodę budowli.

IMG 1221

W zbiorach malarstwa znajduje się kilka XIX-wiecznych litografii Napoleona Ordy, obrazy o tematyce górniczej Władysława Jastrzębskiego (zm. w 1995 r. uczeń Mehoffera, autor 600 witraży w wielu miastach Polski, jak również m.in. w kanadyjskim London, Ontario i Edmonton) oraz portrety olkuskich gwarków.

Niezwykle cenne są też zbiory książkowe oraz zbiory archiwaliów i oryginalnych dokumentów związanych z historią ziemi olkuskiej (najstarsze pochodzą nawet z XV w.).

IMG 1228

Bardzo cenna jest również kolekcja judaiców (fotografie olkuskich Żydów i ich rodzin, dokumenty, książki).

Wśród najcenniejszych eksponatów wymienić trzeba też: kamienny gmerk, pistolet skałkowy, fragmenty drewnianych rur wodociągowych z XVI-XVII w., groty strzał z XV w., ostrogi z XVII w., fragment kolumny z kościoła św. Jana, sztylet, znalezione na zamku w Rabsztynie kule szwedzkie, fragmenty naczyń rzymskich z okresu brązu.

W zbiorach Muzeum znajdują się też mapy, monety i fotografie.

Na uwagę załugują również eksponaty w dziale etnograficznym - stroje ludowe, świątki z nieistniejących już kapliczek, które stały ongiś w miejscu obecnej drogi E-40, rzeźba św. Krzysztofa z kapliczki w Wielmoży, zabytkowe narzędzia rolnicze.

Sztandarową jest jednak ekspozycja górnictwa kruszcowego - stare narządzia górnicze, lampki, drewniany młot górniczy itp.

Do kolekcji należy bogactwo wszelkich minerałów i licznie spotykanych na Jurze amonitów z jednym szczególnie okazałym egzemplarzem oraz ząb mamuta znaleziony w okolicach Kroczyc.

IMG 1279

Osobną grupę eksponatów stanowią rzeźby i obrazy olkuskich artystów: W. Marczukiewicza, M. Płonowskiej, M. Wieczorka, J. Taszyckiego oraz trzy grafiki prof. W. Zina.

Zapraszamy!

PTTK o/Olkusz
Rynek 20
32-300 Olkusz

tel./fax 32 643 42 27
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Muzeum
tel. 32 643 42 27

-------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych